Мабуть, багатьом мешканцям нашого краю доводилось бачити на деревах павутинні утворення з гусеницями оксамитово-коричневого кольору з лимонно – жовтими смугами по боках, вкритих довгими густими волосками. Це гнізда небезпечного карантинного шкідника – американського білого метелика (АБМ), який пошкоджує понад 300 видів плодових , декоративних , лісових та інших культур.
В Україні американський білий метелик розвивається у двох генераціях: літ генерації, яка перезимувала, відбувається в травні , а літньої – в кінці липня – на початку серпня. Сам метелик не пошкоджує рослин, а лише відкладає від 200 до 2000 яєць. Відроджені гусениці скелетують листок, пізніше з’їдають його цілком, залишаючи тільки грубі жилки. До третього й четвертого віків гусениці ведуть спільний спосіб життя, починаючи з п’ятого віку, розповзаються по всьому дереву, а при відсутності корму мігрують на інші дерева. Життя гусениць триває 35-45 діб, але за цей час вони встигають завдати непоправної шкоди рослинам.
Внаслідок великої потреби в живленні, гусениці повністю об’їдають листя на деревах, оповиваючи гілки павутиною. Така дефоліація насаджень призводить до порушення обмінних процесів у рослинах та їхнього послаблення. Через це знижується врожайність і захисна, декоративна, естетична функції насаджень, погіршуються умови існування фауни. Типовим місцем живленням АБМ є насадження в населених пунктах, присадибних ділянках, парках, садах, уздовж доріг. Джерелом заселення шкідника залишаються і лісосмуги, де концентрується більшість гнізд метелика, а це викликає реальну загрозу його розселення на прилеглі промислові сади.
Розповсюджується АБМ як шляхом природних перельотів, так і з рослинною продукцією, головним чином, з тарою і транспортними засобами на стадіях як гусениць, так і лялечок.
Для ліквідації вогнищ АБМ обробляють плодові сади та лісосмуги інсектицидами, дозволеними для використання в Україні. На присадибних ділянках надійним є механічний метод знищення шкідника, що ґрунтується на систематичному зрізуванні гнізд метелика з гусеницями і їх знищенні. Після зрізування гнізд на стовбури дерев накладають ловчі пояси з гофрокартону або мішковини, які нарізають стрічками 20-25 см завширшки відповідно до ширини дерева. Розташовують пояси в нижній частині стовбура. У такий пояс за 2-3 дні збираються від 30 до 200 екземплярів шкідника. Ловчі пояси необхідно регулярно переглядати і спалювати. Також можна використовувати факели. Такий захист вельми ефективний у місцях, де небажане використання пестицидів — біля лікарень, парків тощо. Також застосовують цей прийом на деревах, де велика кількість гнізд, що розташовані високо.
Згідно із Законом України "Про карантин рослин" підприємства, господарства, устано-ви та громадяни, на території яких виявлені вогнища АБМ, зобов'язані здійснювати карантинні заходи з локалізації і ліквідації вогнищ шкідника за власний рахунок.
Провідний спеціаліст відділу карантину рослин
Управління фітосанітарної бепеки Головного управління
Держпродспоживслужби У Вінницькій області Людмила Куліш
«