Правильний догляд за ранами допомагає запобігти проникненню інфекції, сприяє розвитку здорової тканини та прискорює процеси загоєння. Тому для обробки використовують антисептики місцевої дії, здатні вбивати, інгібувати або зменшувати кількість мікроорганізмів.
4 доступних антисептики: порівняння властивостей та ефективності
Сьогодні у клінічній практиці найчастіше використовуються:
1. Йод — розчин Люголя, настоянка йоду 2%, комплекси йодофтор та повідон-йод. Останні включають полімер 1-вініл-2-піролідону і галогенвивільняючий агент, які уповільнюють вивільнення йоду і продовжують його активність проти ключових білків, нуклеотидів та жирних кислот у бактерії, викликаючи загибель клітин. Спектр дії включає грампозитивні та грамнегативні бактерії, гриби, віруси та найпростіші.
2. Хлоргексидин — бігуанідний антисептик, який входить до складу засобів для миття рук та догляду за порожниною рота, а також використовується як дезінфікуючий препарат і консервант. Має високу протимікробну активність, низьку токсичність і виражену здатність до зв’язування зі шкірою і слизовими оболонками. Хлоргексидин 0,5–4% ефективніший щодо грампозитивних, ніж грамнегативних бактерій, і менш активний проти грибів та туберкульозної палички. Антисептик не абсорбується через шкіру та практично не дратує її. Безпосередня бактерицидна дія хлоргексидину перевершує антисептичні препарати, що містять повідон-йод, триклозан, гексахлорофен або хлороксиленол.
3. Спирт (етиловий, ізопропіловий) — вважаються найбільш ефективними протимікробними засобами для дезінфекції твердих поверхонь та шкіри. Мають високу бактерицидну активність щодо більшості грампозитивних і грамнегативних бактерій. Вони також вбивають мікобактерію туберкульозу, різні гриби та деякі оболонкові віруси. Антимікробна активність оптимальна в діапазоні 60-90% і значно знижується в концентраціях нижче 50%.
4. Перекис водню — прозора безбарвна рідина, яка доступна в різних концентраціях від 3% до 90% і широко використовується для дезінфекції, стерилізації та антисептики. Здатна пошкоджувати безліч клітинних компонентів, але активна лише при високих концентраціях.
Використання конкретного виду залежить від площі ушкодження та глибини рани, а також наявності бактерій, які провокують інфікування. Але загальна перевага перерахованих антисептиків — доступна ціна та висока ефективність, тому в домашній аптечці обов’язково має бути один із них як засіб першої допомоги при утворенні ран на шкірі.