ПДФО зберегли на рівні 64% — для Хмельниччини це близько 520 мільйонів гривень. Фото: Дмитро Блажкун
Верховна рада затвердила державний бюджет на 2024 рік. Він передбачатиме низку змін для місцевих бюджетів.
З кардинального: переспрямують 100% військових ПДФО до держказни. Відтак громади, які раніше розпоряджалися цими коштами, втратять значну частину бюджету. Для Хмельницької області ця цифра складає 2,8 мільярда гривень.
Про це йдеться у звіті консультанта із бюджетних питань Хмельницького регіонального відділення Асоціації міст України Юрія Гриневича.
Також, підкреслив експерт, у державний бюджет з 2024 року будуть йти усі кошти з дорожнього фонду. Ними розпоряджатиметься Кабінет Міністрів: «віддаватимуть перевагу тим дорогам, які важливі для військових потреб. Зокрема, для належного транспортування поранених та перевезення техніки».
Крім того, усі непередбачувані капітальні видатки, згідно з державним кошторисом, у 2024 році будуть фінансувати з резервного фонду за рішенням Уряду.
Та все ж дещо залишатиметься незмінним. Звичайне ПДФО зберегли на рівні 64% — для Хмельниччини це близько 520 мільйонів гривень. Найбільший ресурс у:
- Хмельницька міська територіальна громада – 166 мільйонів 400 тисяч гривень;
- Кам’янець-Подільська міська територіальна громада – 35 мільйонів 800 тисяч гривень;
- Старокостянтинівська міська територіальна громада – 30 мільйонів гривень;
- Нетішинська міська територіальна громада – 26 мільйонів 500 тисяч гривень;
- Городоцька міська територіальна громада – 7 мільйонів 100 тисяч гривень;
- Дунаєвецька територіальна громада – 6 мільйонів 700 тисяч гривень:
- Полонська міська територіальна громада – 5 мільйонів 700 тисяч,
- Маківська сільська територіальна громада – 1 мільйон 700 тисяч гривень;
- Смотрицька селищна територіальна громада – 1 мільйон 100 тисяч гривень.
При цьому не менше 4% податку місцеві органи самоврядування мають спрямувати на видатки за електричну та теплову енергію водопостачання, водовідведення, природний газ та інші енергоносії.
Військове ПДФО: від місцевих бюджетів до держказни
Згідно зі звітом, Хмельницька громада недоотримає у 2024 році 1 мільярд 222 мільйони 200 тисяч гривень. Втрати коштів у інших громадах складатимуть:
- Кам’янець-Подільської міської територіальної громади – 241 мільйон гривень;
- Старокостянтинівської міської територіальної громади – 241 мільйон гривень;
- Нетішинської міської територіальної громади – 36 мільйонів гривень;
- Деражнянської міської територіальної громади – 17 мільйонів 400 тисяч гривень;
- Чорноострівської територіальної громади – 12 мільйонів гривень;
- Меджибізької селищної територіальної громади – 6 мільйонів 100 тисяч гривень;
- Ізяславська міської територіальної громади – 5 мільйонів 400 тисяч гривень;
- Летичівської територіальної громади – 8 мільйонів 200 тисяч гривень;
- Полонська міської територіальної громади — 4 мільйони 800 тисяч гривень;
- Сатанівської територіальної громади – 900 тисяч гривень;
- Старосинявської територіальної громади -3 мільйони 500 тисяч гривень;
- Теофіпольської селищної територіальної громади — 4 мільйони 300 тисяч гривень;
- Солобковецької територіальної громади – 1 мільйон 300 тисяч гривень.
Рішення про переспрямування коштів з бюджетів громад до держказни вступило у силу вже в листопаді 2023 року — військовий податок почали вилучати з місцевих бюджетів з жовтня. Ці кошти обіцяють спрямувати на посилення обороноздатності українського війська. До кінця 2023 року військовий ПДФО держава планує ділити у пропорції 50% на 50%: на виробництво дронів (13 млрд грн) та на закупівлю артилерійських систем (13 млрд грн).
З 1 січня по 45% спрямують на виробництво дронів та розгортання виробництва зброї і боєприпасів (понад 43 млрд грн на кожний напрям). Ще 10% виділять для автоматичного розподілу між військовими частинами.
За словами Юрія Гриневича, доходи, отримані від ПДФО з військових будуть спрямовані до спеціального фонду держбюджету з їх цільовим використанням: «Це дозволить мобілізувати усі можливі внутрішні ресурси на цей напрямок. Це ствлорення нових робочих місць та підтримка економіки».
Водночас, стверджує він, для громад буде низка інших дотацій, які дозволять вирівняти ситуацію з надходженнями в місцеві бюджети: «їх грошовий ресурс буде більшим за показник 2021 року на 62 мільярда гривень».
Державні дотації та субвенції для громад
Дотацію для Хмельницької області у 2024 році зберегли на рівні 458 мільйонів 300 тисяч гривень. Для обласного бюджету виділять 99 мільйонів 600 тисяч, а для бюджетів 44 громад – 358 мільйонів 700 тисяч.
Реверсну дотацію (фінанси, які місцеві бюджети передають до державного бюджету для горизонтального вирівнювання податкоспроможності громад – авт.) у 2024 році скасовано. Таким чином для 9 громад Хмельницької області збережуть 250 мільйонів 900 тисяч гривень.
Освітня субвенція для Хмельниччини складатиме 3 мільярди 760 мільйонів 700 тисяч гривень. Ці кошти підуть на облаштування укриттів, друк підручників, забезпечення Нової української школи, створення навчально-практичних центрів сучасної професійної освіти тощо. Також передбачено фінансування на низку інших потреб – вони будуть реалізовуватись у форматі субвенцій. Видатки стосуватимуться:
- відновлення України,
- соціальних потреб військовослужбовців і ВПО,
- соціально-вразливих категорій населення,
- розвитку інфраструктури та поліпшення системи охорони здоров’я.
«Підходи до ветеранської політики будуть переформатовані. Це дозволить максимально якісно і комплексно надавати підтримку особам, що захищали незалежність України. Фінансування збільшено до 14,3 мільярда гривень (+7,5 млрд грн до 2023 року). Зокрема, наступного року буде запроваджений інститут помічника ветерана, продовжено програму забезпечення житлом ветеранів війни та членів їх сімей, буде запущено пілотний проєкт зубопротезування», — пояснив Гриневич.
Хмельницький втратить понад мільярд гривень через вилучення військового ПДФО: як це вплине на військову підтримку