Питання моніторингу якості атмосферного повітря залишається актуальним, особливо в умовах, в яких перебуває наша країна. В Івано-Франківську впроваджується Програма державного моніторингу у сфері охорони атмосферного повітря агломерації «Івано-Франківськ» на 2023–2027 роки.
Департамент економічного розвитку, екології та енергозбереження активно працює у напрямку реалізації запланованих заходів по Програмі. Відповідно у жовтні стартував спільний з Фінляндією проєкт у сфері якості повітря UFAIR, до реалізації якого залучене і м. Івано-Франківськ. За результатами даного проєкту агломерація Івано-Франківськ отримає пункт спостереження за якістю атмосферного повітря — комплекс, що включає фіксовану ділянку з встановленими засобами вимірювальної техніки та обладнанням, яке забезпечує автоматичну реєстрацію рівня забруднювальних речовин та метеорологічних параметрів або регулярний відбір проб атмосферного повітря для їх подальшого аналізу по речовинах визначених Списком А Постанови КМУ «Деякі питання здійснення державного моніторингу в галузі охорони атмосферного повітря» від 14 серпня 2019 р. № 827. А також встановлення програмного забезпечення по управлінню якістю повітря, розробку та запуск сайту з інформування громадськості щодо стану атмосферного повітря.
Один з етапів проєкту є вибір місця розташування пункту спостереження за забрудненням атмосферного повітря. Працівники Департаменту проводять вибір ділянки враховуючи вимоги Наказу Міністерства внутрішніх справ України «Про затвердження Порядку розміщення пунктів спостереження за забрудненням атмосферного повітря в зонах та агломераціях».
Реалізація проекту UFAIR в Івано-Франківську стане кроком до створення сучасної системи моніторингу якості атмосферного повітря, яка відповідає європейським стандартам. Це дозволить не лише контролювати рівень забруднення, а й оперативно реагувати на екологічні виклики, сприяючи покращенню здоров’я мешканців міста. Доступ громадян до достовірної інформації про стан повітря забезпечить підвищення екологічної свідомості та активної участі громади у формуванні екологічної політики. Спільна праця в рамках цього проекту доводить, що міжнародне партнерство та сучасні технології є дієвими інструментами для забезпечення сталого розвитку та збереження довкілля.