21 Вересня 2021
19:06
Сьогодні, 21 вересня, у холі Вінницької міської ради відрилася фотовиставка, присвячена двадцять п’ятій річниці єдиної української антарктичної станції “Академіка Вернадський”. Представив виставку директор національного антарктичного наукового центру Євген Дикий, який поділився історією станції та моментами з життя українських полярників.
Відтак, на першому поверсі міськради розмістили 25 стендів з фотографіями, кожна з яким містить архівне та сучасне фото, зроблене членами 24 та 25 українських антарктичних експедицій. На них зображені моменти передачі станції від британців українцям, пейзажі на території станції, підводне життя Антарктиди та рожевий від водоростей сніг. Окрім цього на фото можна побачити зображення озонової діри, на межі якої й розміщена станція. За словами Євгена Дикого, українські полярники слідкують за змінами цієї діри та власне тримають “озонову вахту”.
Окрім цього в холі розташували тематичну фотозону з пінгвінами та тюленями.
Українська антарктична станція «Академік Вернадський» розташована на острові Галіндез архіпелагу Аргентинські острови, координати – 65°15′ пд.ш., 64°15′ зх.д. Раніше це була британська станція «Фарадей», яку за символічну суму у 1996 довірили та передали українцям.
Тут можна зокрема, спостерігати за китами, тюленями, тисячами пінгвінів. До пандемії COVID-19 за коротке антарктичне літо станцію відвідувало близько 4000 туристів.
На одному з фото можна побачити малиновий сніг, який зафіксували біля станції. Як розповів пан Євген, сніг отримує таке забарвлення через мікроскопічні водорості. Таке “цвітіння” сприяє зміні клімату, оскільки через забарвлення снігу від його поверхні менше відбивається сонячного світла, тому пришвидшується танення. На іншому фото можна побачити дороговкази з рідними містами полярників, які приїжджають на станцію. На них вказують відстань від станції до їхнього міста. “Поки Вінниці тут не має”, – каже Євген.
Євген Дикий також розповів про купівлю для потреб НАНЦ британського криголама «Джеймс Кларк Росс». Кошти на придбання судна для українських антарктичних експедицій виділив Кабінет Міністрів України. Це історичний момент, каже Євген, коли вперше за роки Незалежності український науковий флот поповнюється новим судном. Іншим цікавим моментом є те, що теж саме судно у 1996 році доставило першу українську антарктичну експедицію на станцію «Академік Вернадський» (раніше «Фарадей»). “Судно вже прямує до Одеси, наразі воно проходить протоку Ла-манш”, – каже пан Євген.
Підняття українського прапора на судні «Джеймс Кларк Росс», фото НАНЦ
bas.ac.uk
Організатори фотовиставки – Національний антарктичний науковий центр, NGO SUN, NGO Plai, за підтримки Департаменту культури Вінницької міськради.
Виставка “Українська Антарктида: історія та сучасність” триватиме у холі міськради до 29 вересня. Вхід безкоштовний.
Про що говорив Євген Дикий на зустрічі зі школярами у Вінниці минулого року читайте у нашому репортажі – «Наша білявка» Антарктида: що розповів вінницьким школярам полярник зі станції «Академік Вернадський». ФОТО
Фото авторки