Стратегічно важлива для громад Вінниччини співпраця з шведськими муніципалітетами відкриває нові можливості для обміну досвідом, партнерства, спільних проектів та започаткування дружніх відносин на локальному рівні.
4-8 листопада делегація з Вінниччини, до складу якої увійшли голови місцевих та районних рад, представники Секретаріату ВОАОМС, обласної ради, Агенції регіонального розвитку Вінницької області, взяла участь у навчально-ознайомчому візиті до муніципалітету Венерсборг, що є також політичною столицею та місцем розташування Регіональної ради Вастра-Йоталанд Королівства Швеція
Програма поїздки була присвячена питанням місцевого самоврядування, кризового управління, сталого розвитку та міжнародного партнерства.
Основою метою було познайомитись зі специфікою роботи громад та асоціацій наших областей, обговорити спільні ідеї та подальші кроки, можливості співпраці, що будуть цікавими та важливими для обох сторін, розробити формат співпраці та стратегію роботи на наступний рік.
Першого дня візиту мер Венерсборга пані Анналена Левін, яка є також інженером заводу VOLVO та головою місцевої скаутської організації, та головний архітектор міста Мартін Штауде познайомили з історією та особливостями муніципалітету Венерсборг під час пішої прогулянки містом, яке розташувалось на березі найбільшого у Швеції озера Венерс.
Знайомство з особливостями роботи шведських муніципалітетів на прикладі Венерсборгу розпочалося з традиційної фіки* та зустрічі з командою муніципалітету: головою муніципальної виконавчої ради Бенні Аугустссоном, 1-им заступником голови муніципальної виконавчої ради Матсом Андерссоном, 2-им заступником голови муніципальної виконавчої ради Генрікрм Харліцом та виконавчим директором Леною Тегенфельдт, фахівцями з діджитал-послуг і ІТ-департаменту та комунікації.
Зазначимо, що муніципалітетами керують політики, яких безпосередньо обирають громадяни. Це означає, що громадяни мають значний вплив і контроль над тим, як муніципалітети виконують свої завдання. Муніципалітети управляються безпосередньо обраними політичними асамблеями, відомими як муніципальні ради. Крім того, існують політичні посади в муніципальних правліннях, у різних комітетах і комісіях. У 290 муніципалітетах країни налічується трохи більше 38 000 обраних представників. Більшість з них, 97%, є політиками-рекреантами, тобто виконують свої обов'язки паралельно з роботою або навчанням.
Учасники дізналися про деталі трирівневого управління, місцеві органи влади в національному контексті, стратегії, виклики та вимоги, що реалізуються на практиці.
*Зауважимо важливість фіки для шведських колег: це частина шведської культури, коли люди збираються разом за горням кави/чаю та спілкуються; це не просто перерва – це момент усвідомлення того, що час сповільнитися та оцінити хороші речі у житті.
Директорка АРР Вінницької області Єлизавета Савчук ознайомила шведських партнерів з Вінниччиною та презентувала сучасне соціально-економічне становище регіону, наголосивши на ключових пріоритетних напрямах, а заступниця керівника Секретаріату Вінницької обласної Асоціації органів місцевого самоврядування Ольга Олійник розповіла про досвід роботи українських громад, акцентуючи увагу на можливостях партнерства з європейськими країнами.
ОБМІН ДОСВІДОМ: МІСЦЕВЕ САМОВРЯДУВАННЯ, ЦИФРОВІЗАЦІЯ, БЕЗПЕКА, ЦИРКУЛЯРНА ЕКОНОМІКА ТА СТАЛИЙ РОЗВИТОК
Цивільна безпека та кризове управління.
Обговорено стратегії цивільної безпеки та управління кризовими ситуаціями в Україні та Швеції. Голова Вінницької районної ради Ігор Шутак розповів про обмеження, виклики та загрози для громад району, а також заходи для посилення безпеки та протидії наслідкам війни. Координатор з питань цивільної безпеки муніципалітету Венесборг Філіп Седергрен презентував шведський досвід у цій сфері.
Діджиталізація муніципальних послуг.
Учасники ознайомилися з прикладами діджиталізації муніципальних послуг на прикладі громад Вінниччини та муніципалітетів Швеції. Віктор Бичков, голова Липовецької міської ради, поділився досвідом цифровізації муніципальних послуг. Це обговорення стало чудовою можливістю для обміну ідеями щодо впровадження сучасних технологій у сфері громадських послуг.
Циркулярна економіка та екологічні інновації. Шведські громади поділилися практичними прикладами сталого розвитку. Українська делегація відвідала біогазовий завод Brålanda, який є успішним прикладом циркулярної економіки та забезпечує свої потреби та постачає газ на спеціальні заправки та газовозами постачає біогаз на об’єкти; також ознайомилася з ініціативами промислового симбіозу Wargön (інновації у текстильній промисловості та хімічні розчини для відновлення старих речей, тісна співпраця з Червоним хрестом щодо використання вживаного одягу).
Програма Remöblera/Ремьоблера (Ремобілізація) у муніципалітеті Венерсборг, що передбачає залучення людини до видів діяльності за ініціативою консультанта з питань працевлаштування або у відділі профорієнтації, чи за направленням установи.
Метою програми є надання людям, які не вийшли на ринок праці або втратили контакт з ним, змістовного робочого завдання та індивідуальної підтримки, що забезпечить можливість виходу на ринок праці. Люди, які мають право на участь у програмах, — це ті, хто, наприклад, тривалий час були безробітними та/або мають різні види функціональних або трудових обмежень. Ідея програми може бути використана для адаптації та профорієнтації ветеранів.
Учасник зазвичай бере участь у програмі протягом трьох місяців. Цей період може бути продовжений або скорочений. Під час перебування в програмі всі учасники проходять виробниче навчання та перебувають під наглядом супервізора, який потім документує прогрес і проблеми. Загалом у центрах працюють чотири куратори, які відповідають за свої центри.
У Ремьоблері учасники беруть участь у повторному використанні меблів, які наразі не використовуються в роботі муніципалітету. Існує можливість брати участь у всьому ланцюжку, починаючи від збору меблів з різних заходів у муніципалітеті до оцінки того, що потрібно відремонтувати, а потім переходити до подальшого продажу.
Ці та інші подібні рішення можуть бути адаптованими до реалій в Україні та сприяти гармонійному соціально-економічному розвитку громад.
МІЖНАРОДНА СПІВПРАЦЯ: ПЕРСПЕКТИВИ ПАРТНЕРСТВА
6 та 7 листопада делегація відвідала муніципалітети Тролльхаттен і Уддеваллу. Візит був присвячений темам європейських програм співпраці, таких як Erasmus, INTERREG EUROPE і LEADER.
Міжнародний координатор муніципалітету Тролльхеттан Ісак Йоханссон та спеціаліст з розвитку у відділі виконавчої ради муніципалітету Венесборг Андерс Фріден розповіли про досвід інтернаціоналізації та співпраці, а також про переваги об’єднання зусиль обох муніципалітетів для спільних проектів та ініціатив, що робить їх позиції більш виграшними.
Директор SERN Нікола Кателлані ознайомив учасників з досвідом налагодження європейських партнерських мереж та актуальність міжнародного співробітництва для місцевої влади, а також плами та пріоритетами програми Erasmus, а Маттіас Ассмундсон, співробітник програми, Національне агентство Tillväxtverket поділився кращими прикладами проєктів та партнерств в програмі INTERREG EUROPE.
Також члени делегації познайомилися з діяльністю міжмуніципального об'єднання органів місцевого самоврядування «FYRBODAL» в Уддеваллі, до якого входить 14 муніципалітетів лену Вастра-Йоталанд, які у перспективі стануть партнерами для громад Вінниччини. Обговорили місію, види діяльності FYRBODAL та можливості співпраці для нашої Асоціації.
Програма SALAR («Швеція-Україна») стала важливим напрямком обговорень. Старший радник Магнус Лільєстрем був у ролі фасилітатора під час зустрічі голів Вінниччини та муніципалітетів з мережі ФИРБОДАЛ, презентував цілі та результати програми, яка спрямована на підтримку українських громад у розвитку їхнього управлінського потенціалу, а також підкреслив важливість співробітництва між муніципалітетами наших країн та закликав до співпраці колег.
РЕЗУЛЬТАТИ ТА ПОДАЛЬШІ КРОКИ
Навчальний візит до Швеції відкрив нові можливості для розвитку українських громад. Здобуті знання в галузях цифровізації, сталого розвитку та кризового управління будуть інтегровані у стратегії місцевого самоврядування на Вінниччині. Цей візит став наступним важливим кроком до зміцнення зв’язків та нових можливостей для співпраці між громадами Вінниччини та муніципалітетами лену Вастра-Йоталанд Королівства Швеція. Окрім того, налагоджено мости для розбудови шведсько-української співпраці на локальному, регіональному рівнях та між організаціями. Також проєкти та ініціативи Швеції взяті до уваги для майбутніх спільних проектів громад Вінниччини.
***Візит організований Вінницькою обласною Асоціацією органів місцевого самоврядування спільно з муніципалітетом Венерсборг у Швеції за значної підтримки Шведської асоціації місцевих влад і регіонів (SALAR) та активної участі місцевої Асоціації ФИРБОДАЛ (FYRBODAL).
Окремо відзначимо нашу співпрацю з ініціативою Cities4Cities | United4Ukraine, що допомагали нам у підготовці до візиту щодо особливостей співпраці з шведськими організаціями та містами.
Вінницька обласна Асоціація органів місцевого самоврядування в межах своєї діяльності сприяє пошуку партнерів та налагодженню партнерства громад-членів з муніципалітетами з-за кордону. Цей візит став стартом для започаткування співпраці та обміну досвідом між громадами Вінниччини та муніципалітетами Швеції в управлінській, безпековій і технологічній сферах. Вдячні шведським партнерам за теплий прийом та цінні знання.
«