Рахівщина серйозно постраждала від стихії. Народний депутат Василь Петьовка звернувся до Президента і Прем‘єра з проханням виділити допомогу на ліквідацію стихії та вжити заходів для фінансування протипаводкових програм.
14 липня, 10:28
Злива минулої суботи стала фатальною для Рахівщини: вода, що стрімко піднялася у річках, зносила на своєму шляху рештки деревини та гілок, створюючи затори перед містками та розливи на прибережні території. Це призвело до затоплення житлових будинків та господарських споруд, пошкодженння мереж енергопостачання, руйнування частини автомобiльних дорiг, підпірних стінок, мостів та водогосподарських об’єктів.
Найбільшої шкоди стихія завдала населеним пунктам, що входять до складу Ясінянської селищної ради (урочища Стебний та Лопушанка). Тут підтопило 138 дворогосподарств, 79 житлових будинків, 1 будинок зруйновано повністю, 20 житлових будинків перебувають у зоні підвищеного ризику зсувних процесів ґрунту. Зруйновано близько 50 мостових переходів до житлових будинків, пошкоджено ґрунтову дорогу, мере, підмито опори 5 автомобільних мостів по вул. Стебний. Обмежено сполучення з близько 400 дворогосподарствами (проїзд можливий тільки вантажним автомобілем високої прохідності). Пошкоджено 300 м. асфальтного покриття автодороги обласного значення Ясіня — Стебний. Селевим потоком змило в річку 10 автомобілів. За інформацією Рахівського відділення Тячівського відділу ГУНП в Закарпатській області зареєстровано повідомлення про зникнення безвісти мешканця селища Ясіня. Обставини зникнення та місце можливого перебування встановлюється правоохоронними органами. У селі Лазещина, що входить до Ясінянської селищної ради, підтоплено 21 дворогосподарство, 19 житлових будинків та 2 підвальні приміщення, пошкоджені берегоукріплення та підвісний міст через річку Лазещина, міст в урочищі Плитоватий та дорога комунального значення.У селі Чорна Тиса підтоплено 6 дворогосподарств, дорога комунального значення та 5 мостів через річку Чорна Тиса.
Руйнувань зазнала також Богданська сільська територіальна громада. У селах Богдан та Луги підтоплено 25 дворогосподарств та пошкоджено берегоукріплення дороги обласного значення Рахів-Луги, а у двох місцях — дорогу місцевого значення, протяжністю 35 метрів.
Загалом руйнівних наслідків стихії зазнали 5 гірських населених пунктів у двох територіальних громадах Рахівського району Закарпатської області. Здається, суха стастика, за якою страх, відчай та безнадія перед стихією. За попередніми даними, орієнтовна сума збитків складає більше 60 мільйонів гривень.
Народний депутат Василь Петьовка неодноразово наголошував у депутатських запитах та зверненнях до уряду: схожі техногенні явища постійні у Карпатському регіоні. Попри постійну стихію , протягом кількох років поспіль, у Закарпатській області достаньо не фінансуються протипаводкові програми, а окремі з них взагалі визнані такими, що втратили чинність. Катастрофічно не вистачає коштів на зведення та реконструкцію протипаводкових споруд, які б захистили населення від руйнівних наслідків: навіть найменше підняття рівня води у річках щоразу призводить до збитків, що сягають десятків мільйонів гривень.
У червні минулого року подібний паводок завдав ще більшої шкоди для 10 — ти населених пунктаів Рахівщини, найбільше тоді постраждало смт. Ясіня та вул. Стебник. Загальний обсяг заподіяних Рахівщині збитків оцінювався у 147,425 млн. гривень.
Група народних депутатів України вносила до уряду депутатський запит про необхідність виділення коштів Закарпатський обласній державній адміністрації на проведення заходів з ліквідації наслідків стихії. Розпорядженням Кабінету Міністрів України бул виділено 754 млн. гривень для здійснення першочергових заходів на територіях Закарпатської, Івано-Франківської, Львівської та Чернівецької областей, у тому числі для надання матеріальної допомоги постраждалим громадянам. Однак на ліквідацію наслідків повені у 2020 році Рахівському району відповідно до розпоряджень уряду фактично надійшло на відновлювальні роботи з резервного фонду державного бюджету України всього близько 25 млн. гривень. До того ж, переважну частину цих коштів розпорядником перераховано на місцях 21 та 28 грудня 2020 року, освоєно з отриманих асигнувань близько 50 %, а інша половина у зв’язку з закінченням бюджетного року була повернута до державного бюджету. Не профінансованими залишились роботи з відновлення інфраструктури Рахівського району на суму близько 130 мільйонів гривень.
У запиті народного депутата Василя Петьовки до Президента та Прем’єра йдеться: «прошу Вас дати відповідні доручення уряду в невідкладному порядку виділити достатню кількість коштів на ліквідацію наслідків стихійного лиха, що пронеслося 10 липня 2021 року окремими населеними пунктами Рахівського району Закарпатської області, а також профінансувати виконані в цьому районі роботи у ході ліквідації наслідків повені в червні 2020 року.»
На Рахівщиі сподіваються, що протипаводкові прогрми та заходи на ліквідацію та попередження будуть профінансовані, адже йдеться про життя, здоров’я та безпеку громадян, а також про збереження інфраструктури та об‘єктів , важливих для громад.