Український науково-дослідницький криголам «Ноосфера» завершив свій п’ятий антарктичний сезон, здійснивши дев'ять рейсів до Антарктики за сім місяців.
Як передає Укрінформ, про це у Фейсбуці повідомив Національний антарктичний науковий центр та оприлюднив світлини й результати досліджень «Ноосфери» впродовж п’ятого сезону.
«28 травня судно повернулося до порту Кейптауна (Південно-Африканська Республіка), де базується між полярними місіями», — ідеться у повідомленні.
Як зазначили в НАНЦ, цей сезон став рекордним за багатьма напрямами.
Він продовжувався понад 7 місяців — із середини жовтня до кінця травня (для порівняння: минулий був майже 5 місяців).
Команда «Ноосфери» здійснила рекордні 9 рейсів в Антарктику та 18 разів перетинала найбурхливіше місце планети — протоку Дрейка.
Загалом судно пройшло понад 30 тис. миль (більш як 56 тис. км), що перевищує довжину екватора Землі.
Крім того, цього сезону «Ноосфера» двічі перетнула коло для проведення наукових досліджень в затоці Маргарет-Бей.
Як нагадали в НАНЦ, українська антарктична станція «Академік Вернадський» розташована перед Південним полярним колом. Тож для України це — значне розширення зони досліджень.
З борту «Ноосфери» українські вчені з іноземними колегами проводили комплексні дослідження впливу зміни клімату на води Південного океану.
Вони вивчали морські теплові хвилі, відбирали зразки донних відкладів для реконструкції геологічної історії та аналізували зміни в морській фауні, зокрема взаємодію між мікроорганізмами, фітопланктоном і зоопланктоном.
Судно забезпечувало наукову та/або логістичну співпрацю України з найбільшою кількістю країн за всі сезони. Це Польща, Чехія, Велика Британія, США, Канада, Колумбія та Мексика.
Зокрема, «Ноосфера» та «Вернадський» стали платформами для роботи Першої мексиканської антарктичної експедиції, що значно зміцнило наукові зв’язки між державами.
А логістичні колаборації дозволили розширити обсяги наукових досліджень без додаткових витрат з бюджету України.
Традиційно в п'ятому сезоні криголам забезпечив перезмінку на «Вернадському» річних 30-ї та 31-ї Українських антарктичних експедицій, а також доставку й повернення сезонного загону.
Таку непросту й насичену програму виконала команда українських моряків під керівництвом капітанів з Одещини: Павла Панасюка та Андрія Старіша. Вони ефективно впоралися з усіма завданнями, обходячи шторми й прокладаючи нові маршрути серед айсбергів.
«Ноосфера» стала символом не лише відкритості України до нових міжнародних співпраць, а й місцем, де спільно твориться глобальна наука, спрямована на захист вразливих екосистем нашої планети», — зазначив очільник НАНЦ Євген Дикий.
Як повідомляв Укрінформ, держави-учасниці Договору про Антарктику після тривалих переговорів консенсусом підтримали українську ініціативу щодо створення нового спеціально охоронюваного району в затоці Колінз неподалік станції «Академік Вернадський».
Фото: Національний антарктичний науковий центр






















